Historia biblioteki

Gminna Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu powstała tuż po II wojnie światowej – w 1948 roku. Początkowo księgozbiór jej składał się z książek przekazanych przez mieszkańców gminy oraz dopożyczany był z Biblioteki Powiatowej w Radomiu. Pierwszego wpisu do księgi inwentarzowej dokonano 9 marca 1948 r. Była to książka, pt. "Michałek".

GBP jest biblioteką publiczną działającą w ogólnokrajowej sieci bibliotecznej, której organizatorem jest Gmina Jastrząb.

Biblioteka służy rozwijaniu i zaspokajaniu potrzeb oświatowych, kulturalnych i informacyjnych wszystkich mieszkańców gminy, uczestniczy w upowszechnianiu wiedzy i kultury.

Do szczegółowego zakresu działalności Biblioteki należy:
  1. Gromadzenie, opracowanie materiałów bibliotecznych, ze szczególnym uwzględnieniem materiałów dotyczących własnego regionu.
  2. Udostępnianie zbiorów bibliotecznych na miejscu, wypożyczanie na zewnątrz.
  3. Organizowanie różnych formy pracy z czytelnikiem, które służą popularyzowaniu sztuki, nauki oraz upowszechnianiu dorobku kulturalnego gminy.
  4. Popularyzacja książki i czytelnictwa.
  5. Współdziałanie z bibliotekami innych sieci, instytucjami, organizacjami, stowarzyszeniami w zakresie rozwijania czytelnictwa i zaspakajania potrzeb oświatowych
    i kulturalnych społeczności gminy.
  6. Podejmowanie działań dotyczących unowocześnienia Biblioteki i jej rozwoju.
  7. Doskonalenie form i metod pracy bibliotecznej w celu zaspokajania zainteresowań środowiska.
  8. Selekcjonowanie materiałów nieaktualnych.
  9. Ochrona materiałów bibliotecznych.
Biblioteka razem z filiami obsługuje rocznie około 1000 czytelników. Księgozbiór jej liczy ponad 24 tys. woluminów.