Babcia Grunia z wizytą w Jastrzębiu...

24.11.2016

23 listopada 2016 r. na zaproszenie Biblioteki gminnej w Jastrzębiu oraz Stowarzyszenia Rozwój i Promocja Gminy Jastrząb z wizytą do Jastrzębia przyjechała  Babcia Grunia. Nie była to, jak się wszyscy spodziewali, stateczna pani z laską –– ale młoda, utalentowana autorka książek dla dzieci i  ilustratorka Edyta Zarębska. Pisarka przyjechała wraz z mężem  Robertem - muzykiem i kompozytorem. W spotkaniu z pisarką wzięli udział uczniowie klas I – III Publicznej Szkoły Podstawowej w Jastrzębiu.

 

Edyta Zarębska jest pisarką literatury dla dzieci. Zadebiutowała książką „Opowieści babci Gruni”, którą również z ilustrowała. W 2007 roku zdobyła wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie im. Astrid Lindgren za książkę dla dzieci i młodzieży zorganizowanym przez Fundację ABC XXI CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM .

 

Relacja ze spotkania oraz galeria zdjęć dostępne w zakładce WYDARZENIA 2016.
ZAPRASZAMY!


czytaj dalej...

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Seniora

07.11.2016

    

     5 listopada, Gminna Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu wraz ze Stowarzyszeniem Rozwój i Promocja Gminy Jastrząb zorganizowała spotkanie z okazji Ogólnopolskiego Dnia Seniora. Z tej okazji zaproszono Policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Szydłowcu, którzy przeprowadzili prelekcję na temat „Bezpieczny senior, czyli co zrobić żeby nie dać się oszukać”! Dzielnicowi podawali konkretne przykłady oszustw, na które najczęściej „łapią się” osoby starsze ale nie tylko one. Opisywali metody oszustw na tzw. wnuczka, urzędnika, hydraulika itp. Wszystko po to, by seniorzy poznali ten sposób działania i nie dali się oszukać przestępcom.        
W dalszej części spotkania, najstarszym czytelnikom biblioteki wręczono upominki książkowe. Następnie przy małym poczęstunku, wspominano dawne dzieje oglądając przyniesione przez seniorów stare fotografie z Jastrzębia i okolic oraz opowiadano ciekawe wydarzenia z życia. Niespodzianką zaś był występ najmłodszych dziewczynek, czytelniczek Biblioteki, które recytowały seniorom wierszyki oraz wspólnie odśpiewały piosenkę, pt. „Tych lat nie odda nikt”. Całość uroczystości uświetnił natomiast występ Angeliki Kalugi, młodej, utalentowanej wokalistki z gminy Jastrząb, laureatki Muzycznej Sceny Zamek dla Każdego 2015 oraz wielu innych nagród i wyróżnień.        
    Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania spotkania, seniorom zaś jeszcze raz składamy najserdeczniejsze życzenia: dużo zdrowia, pogody ducha, uśmiechu na twarzy oraz satysfakcji z przeżytych lat. Niech każdy dzień dostarcza Państwu wielu radości, a zdobyte doświadczenie i życiowa mądrość służą innym.

 

Galeria zdjęć dostępna w zakładce Wydarzenia 2016
Zapraszamy!

 


czytaj dalej...

Z wizytą w Bibliotece gminnej...

11.10.2016

W październiku, Gminną Bibliotekę Publiczną w Jastrzębiu odwiedzili uczniowie klas I jastrzębskiego Gimnazjum. W spotkaniu, które kultywowane jest już od kilku lat, wzięło udział ponad 50  osób. Na początku uczestnicy zapoznali się z regulaminem wypożyczalni, poznali prawa i obowiązki czytelnika oraz obejrzeli prezentację multimedialną z bogatej działalności biblioteki. Młodzież dowiedziała się, że biblioteka gminna to nie tylko wypożyczalnia książek, to instytucja kultury, która poprzez organizację przeróżnych wydarzeń kulturalnych i różnorodnych form pracy z czytelnikiem zaspokaja potrzeby oświatowe i informacyjne wszystkich mieszkańców gminy Jastrząb.
  Spotkanie biblioteczne przebiegało w miłej i przyjaznej atmosferze, na zakończenie wszyscy stanęli do pamiątkowej fotografii.

 


czytaj dalej...

Narodowe czytanie w jastrzębskiej bibliotece!

07.09.2016

Gminna Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu wzięła udział w akcji Narodowe Czytanie 2016, która została zainicjowana w 2012 r. przez ówczesnego prezydenta p. Bronisława Komorowskiego.

  Do wspólnego czytanie „Quo Vadis” H. Sienkiewicza  zaproszeni zostali: Wójt Gminy Jastrząb – pan Andrzej Bracha, pani Wanda Grabowska oraz uczniowie jastrzębskiego Gimnazjum wraz z opiekunami. Po wysłuchaniu listu Prezydenta RP, który został odczytany przez Wójta Gminy Jastrząb oraz obejrzeniu prezentacji multimedialnej o Henryku Sienkiewiczu przystąpiono do wspólnego czytania. Młodzież gimnazjalna wraz z panią Wandą Grabowską odczytali z podziałem na role fragment powieści, część VI „Winicjusz
i Ligia – odcienie miłości”.
Nie zabrakło również elementów zabawy. Po wspólnym czytaniu uczniowie wybrali ze swojego grona dwóch przedstawicieli, których przy pomocy otrzymanych rekwizytów starali się ucharakteryzować na podobieństwo Ligii i Winicjusza. Zabawa była wyśmienita. Na zakończenie wszyscy otrzymali  pamiątkowy stempel  pieczęci przysłanej specjalnie na tę okazję z kancelarii Prezydenta oraz stanęli do pamiątkowego zdjęcia.
     Akcja narodowego czytania ma za zadanie promować kulturę żywego słowa i wzmacniać pozycję języka polskiego na arenie międzynarodowej. Spotkanie z gimnazjalistami było świetną okazją do pogłębienia wiedzy o cudownej powieści o miłości, /Quo vadis H. Sienkiewicza/,  upadającym imperium i sile wiary, która potrafi przenosić góry.

Więcej zdjęć w zakładce Wydarzenia 2016. Zapraszamy!


czytaj dalej...

„Mały Książę” na koniec wakacji

07.09.2016

W Filii Bibliotecznej w Gąsawach Rządowych (gm. Jastrząb) wakacje dobiegły końca. Choć lato, to czas odpoczynku i błogiego lenistwa, to dla wielu Czytelników odpoczynek przyjął aktywną formę – uczestniczyli oni w zajęciach zorganizowanych przez bibliotekę.

1 września mieliśmy okazję obejrzeć efekty wakacyjnych warsztatów teatralnych prowadzonych w gąsawskiej bibliotece. Grupa dzieci i młodzieży podczas cotygodniowych wakacyjnych  spotkań przygotowała  przedstawienie oparte na motywach „Małego Księcia” A. Saint-Exupery.

Wystawiona sztuka  to opowieść dla młodszych i starszych. Na scenie główny bohater – Mały Książę – w trakcie międzyplanetarnych podróży dyskutuje z napotkanymi osobami o przyjaźni, nawiązywaniu relacji, samotności, o tym co w życiu magiczne i najważniejsze.

W przedstawieniu wystąpili utalentowani młodzi Gąsawianie: Zuzanna Gromek (jako Mały Książę), Angelika Rogala (jako Róża), Patryk Goliński (jako Król i Bankier), Martyna Gromek (jako Próżny), Aleksandra Motyka (jako Pilot), Aleksandra Gromek (jako Żmija), Maja i Nikola Stopa (jako Różyczki) oraz Alicja Nowak (w roli Lisa i Pijaka). 

Na widowisko przybyli mieszkańcy Gąsaw Rządowych, rodzice, przyjaciele młodych aktorów oraz sympatycy biblioteki.

Galeria zdjęć w zakładce Wydarzenia 2016 !


czytaj dalej...

Relacja z wakacyjnych spotkań w filii w Woli

06.09.2016

Podczas tegorocznych wakacji Filia Biblioteczna w Woli Lipienieckiej przygotowała wiele atrakcji dla swoich młodych czytelników. Dzieci spotykały się w bibliotece w każdy wtorek i czwartek, a zajęcia odbywały się pod hasłem:  „ Lato czeka – czeka Biblioteka” .

Pierwsze wakacyjne spotkanie nosiło nazwę „Mozaikowe motyle”. Były to zajęcia plastyczne, w czasie których uczestnicy przy użyciu kredek, papieru i ziaren wykonywali motyle metodą origami. Podczas kolejnych zajęć „Przyjazny Internet”  dzieci poznały zasady bezpiecznego poruszania się w Internecie oraz nowe sieciowe gry edukacyjne. „Jestem sprawny” natomiast, to zajęcia plenerowe w czasie których dzieci nieopodal biblioteki grały i bawiły się w takie zabawy jak: klasy, chłopek, chowanego, wyścigi z piłką, czy zawody w chodzeniu na szczudłach.  Podczas kolejnych spotkań dzieciaki brały udział w przeróżnych konkurencjach i grach;  Pod koniec sierpnia zorganizowane zostało natomiast spotkanie pod nazwą „ Papierowe cuda”. Na specjalne zaproszenie pani bibliotekarki, filię biblioteczną odwiedziła p. Elżbieta Lendzion, członkini zespołu folklorystycznego „Wolanki”, która pokazała najmłodszym w jaki sposób można wykonać piękne rzeczy z bibuły i krepiny. Pod czujnym okiem pani Elżbiety dzieci stworzyły piękne kolorowe dzieła.

Wszystkie wakacyjne spotkania w filii bibliotecznej w Woli Lipienieckiej były bardzo ciekawe i inspirujące, a co najważniejsze poszerzały wiedzę najmłodszych na temat otaczającego nas świata. W trakcie letnich spotkań dzieciom towarzyszył dobry humor, mnóstwo śmiechu i zabawy. Biblioteka dziękuję za wspólnie spędzony czas i serdecznie zaprasza na kolejne spotkania podczas ferii zimowych.  Do zobaczenia!

 

Więcej zdjęć w zakładce Wydarzenia 2016. Zapraszamy!


czytaj dalej...

Co dzieje się w gąsawskiej bibliotece?

29.07.2016

Wakacje to czas odpoczynku i błogiego lenistwa, ale jak wiadomo odpoczynek powinien być także aktywny. Dlatego też, jak co roku, Filia Biblioteczna w Gąsawach Rządowych przygotowała dla dzieci i młodzieży cykl zajęć.

Tegoroczna oferta jest bardzo różnorodna. W lipcu 2016 odbyły się zajęcia artystyczne, podczas których uczestnicy projektowali i wykonywali ilustracje w specjalnie przygotowanych książkach z bajkami i wierszami dziecięcymi. Ogłoszony został konkurs na najpiękniej zilustrowaną książkę. Rozstrzygnięcie nastąpi po wakacjach.

Przez cały miesiąc odbywały się również sesje teatralne. W ramach cotygodniowych spotkań młodzież i dzieci przygotowują spektakl oparty o książkę „Mały książę”. Na zajęciach młodzi aktorzy uczą się jak przygotować występ teatralny, pracują nad dykcją, ruchem scenicznym, ale także opracowują charakteryzację i mają wspaniałą lekcję pracy w grupie. Zajęcia będą kontynuowane także w sierpniu 2016 i zakończą się premierą „Małego Księcia”.

Poza zajęciami artystycznymi, w Filii Bibliotecznej, odbył się turniej gier planszowych oraz role play games cieszący się dużą popularnością. W grze „Uga buga” uczestnicy wcielili się w dzikie plemię polujące na mamuty. Były też bardziej tradycyjne gry – jak „Chińczyk” i puzzle dla najmłodszych.

Dla chętnych małych poliglotów gąsawska biblioteka zorganizowała zajęcia językowe. Było czytanie i oglądanie baśni po angielsku, quizy z nagrodami, śpiewanie angielskich piosenek…       

W sierpniu 2016 odbywają się kolejne warsztaty, na które serdecznie zapraszamy. Ich plan dostępny jest na stronie WWW, wiejskich tablicach ogłoszeń i oczywiście w bibliotece !

Oferowane spotkania pozwalają nie tylko miło i ciekawie spędzić czas, ale również pobudzić wyobraźnię i fantazję dzieci.

AK


czytaj dalej...

Z wizytą u starożytnych Greków_zajęcia kulturowe

27.07.2016

 

27 lipca 2016 r. Gmina Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu zaprosiła dzieci na zajęcia kulturowe, pt. „Z wizytą u starożytnych Greków”. Grecka kultura, sztuka, mitologia, filozofia, nauka wywarły na nas – Europejczyków – ogromny wpływ, dlatego też chcieliśmy opowiedzieć  najmłodszym o tym pięknym, starożytnym kraju.           

Relacja ze spotkania w zakładce Wydarzenia 2016.
Zapraszamy!


czytaj dalej...