Z wizytą w Bibliotece gminnej...

11.10.2016

W październiku, Gminną Bibliotekę Publiczną w Jastrzębiu odwiedzili uczniowie klas I jastrzębskiego Gimnazjum. W spotkaniu, które kultywowane jest już od kilku lat, wzięło udział ponad 50  osób. Na początku uczestnicy zapoznali się z regulaminem wypożyczalni, poznali prawa i obowiązki czytelnika oraz obejrzeli prezentację multimedialną z bogatej działalności biblioteki. Młodzież dowiedziała się, że biblioteka gminna to nie tylko wypożyczalnia książek, to instytucja kultury, która poprzez organizację przeróżnych wydarzeń kulturalnych i różnorodnych form pracy z czytelnikiem zaspokaja potrzeby oświatowe i informacyjne wszystkich mieszkańców gminy Jastrząb.
  Spotkanie biblioteczne przebiegało w miłej i przyjaznej atmosferze, na zakończenie wszyscy stanęli do pamiątkowej fotografii.

 


czytaj dalej...

Narodowe czytanie w jastrzębskiej bibliotece!

07.09.2016

Gminna Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu wzięła udział w akcji Narodowe Czytanie 2016, która została zainicjowana w 2012 r. przez ówczesnego prezydenta p. Bronisława Komorowskiego.

  Do wspólnego czytanie „Quo Vadis” H. Sienkiewicza  zaproszeni zostali: Wójt Gminy Jastrząb – pan Andrzej Bracha, pani Wanda Grabowska oraz uczniowie jastrzębskiego Gimnazjum wraz z opiekunami. Po wysłuchaniu listu Prezydenta RP, który został odczytany przez Wójta Gminy Jastrząb oraz obejrzeniu prezentacji multimedialnej o Henryku Sienkiewiczu przystąpiono do wspólnego czytania. Młodzież gimnazjalna wraz z panią Wandą Grabowską odczytali z podziałem na role fragment powieści, część VI „Winicjusz
i Ligia – odcienie miłości”.
Nie zabrakło również elementów zabawy. Po wspólnym czytaniu uczniowie wybrali ze swojego grona dwóch przedstawicieli, których przy pomocy otrzymanych rekwizytów starali się ucharakteryzować na podobieństwo Ligii i Winicjusza. Zabawa była wyśmienita. Na zakończenie wszyscy otrzymali  pamiątkowy stempel  pieczęci przysłanej specjalnie na tę okazję z kancelarii Prezydenta oraz stanęli do pamiątkowego zdjęcia.
     Akcja narodowego czytania ma za zadanie promować kulturę żywego słowa i wzmacniać pozycję języka polskiego na arenie międzynarodowej. Spotkanie z gimnazjalistami było świetną okazją do pogłębienia wiedzy o cudownej powieści o miłości, /Quo vadis H. Sienkiewicza/,  upadającym imperium i sile wiary, która potrafi przenosić góry.

Więcej zdjęć w zakładce Wydarzenia 2016. Zapraszamy!


czytaj dalej...

„Mały Książę” na koniec wakacji

07.09.2016

W Filii Bibliotecznej w Gąsawach Rządowych (gm. Jastrząb) wakacje dobiegły końca. Choć lato, to czas odpoczynku i błogiego lenistwa, to dla wielu Czytelników odpoczynek przyjął aktywną formę – uczestniczyli oni w zajęciach zorganizowanych przez bibliotekę.

1 września mieliśmy okazję obejrzeć efekty wakacyjnych warsztatów teatralnych prowadzonych w gąsawskiej bibliotece. Grupa dzieci i młodzieży podczas cotygodniowych wakacyjnych  spotkań przygotowała  przedstawienie oparte na motywach „Małego Księcia” A. Saint-Exupery.

Wystawiona sztuka  to opowieść dla młodszych i starszych. Na scenie główny bohater – Mały Książę – w trakcie międzyplanetarnych podróży dyskutuje z napotkanymi osobami o przyjaźni, nawiązywaniu relacji, samotności, o tym co w życiu magiczne i najważniejsze.

W przedstawieniu wystąpili utalentowani młodzi Gąsawianie: Zuzanna Gromek (jako Mały Książę), Angelika Rogala (jako Róża), Patryk Goliński (jako Król i Bankier), Martyna Gromek (jako Próżny), Aleksandra Motyka (jako Pilot), Aleksandra Gromek (jako Żmija), Maja i Nikola Stopa (jako Różyczki) oraz Alicja Nowak (w roli Lisa i Pijaka). 

Na widowisko przybyli mieszkańcy Gąsaw Rządowych, rodzice, przyjaciele młodych aktorów oraz sympatycy biblioteki.

Galeria zdjęć w zakładce Wydarzenia 2016 !


czytaj dalej...

Relacja z wakacyjnych spotkań w filii w Woli

06.09.2016

Podczas tegorocznych wakacji Filia Biblioteczna w Woli Lipienieckiej przygotowała wiele atrakcji dla swoich młodych czytelników. Dzieci spotykały się w bibliotece w każdy wtorek i czwartek, a zajęcia odbywały się pod hasłem:  „ Lato czeka – czeka Biblioteka” .

Pierwsze wakacyjne spotkanie nosiło nazwę „Mozaikowe motyle”. Były to zajęcia plastyczne, w czasie których uczestnicy przy użyciu kredek, papieru i ziaren wykonywali motyle metodą origami. Podczas kolejnych zajęć „Przyjazny Internet”  dzieci poznały zasady bezpiecznego poruszania się w Internecie oraz nowe sieciowe gry edukacyjne. „Jestem sprawny” natomiast, to zajęcia plenerowe w czasie których dzieci nieopodal biblioteki grały i bawiły się w takie zabawy jak: klasy, chłopek, chowanego, wyścigi z piłką, czy zawody w chodzeniu na szczudłach.  Podczas kolejnych spotkań dzieciaki brały udział w przeróżnych konkurencjach i grach;  Pod koniec sierpnia zorganizowane zostało natomiast spotkanie pod nazwą „ Papierowe cuda”. Na specjalne zaproszenie pani bibliotekarki, filię biblioteczną odwiedziła p. Elżbieta Lendzion, członkini zespołu folklorystycznego „Wolanki”, która pokazała najmłodszym w jaki sposób można wykonać piękne rzeczy z bibuły i krepiny. Pod czujnym okiem pani Elżbiety dzieci stworzyły piękne kolorowe dzieła.

Wszystkie wakacyjne spotkania w filii bibliotecznej w Woli Lipienieckiej były bardzo ciekawe i inspirujące, a co najważniejsze poszerzały wiedzę najmłodszych na temat otaczającego nas świata. W trakcie letnich spotkań dzieciom towarzyszył dobry humor, mnóstwo śmiechu i zabawy. Biblioteka dziękuję za wspólnie spędzony czas i serdecznie zaprasza na kolejne spotkania podczas ferii zimowych.  Do zobaczenia!

 

Więcej zdjęć w zakładce Wydarzenia 2016. Zapraszamy!


czytaj dalej...

Co dzieje się w gąsawskiej bibliotece?

29.07.2016

Wakacje to czas odpoczynku i błogiego lenistwa, ale jak wiadomo odpoczynek powinien być także aktywny. Dlatego też, jak co roku, Filia Biblioteczna w Gąsawach Rządowych przygotowała dla dzieci i młodzieży cykl zajęć.

Tegoroczna oferta jest bardzo różnorodna. W lipcu 2016 odbyły się zajęcia artystyczne, podczas których uczestnicy projektowali i wykonywali ilustracje w specjalnie przygotowanych książkach z bajkami i wierszami dziecięcymi. Ogłoszony został konkurs na najpiękniej zilustrowaną książkę. Rozstrzygnięcie nastąpi po wakacjach.

Przez cały miesiąc odbywały się również sesje teatralne. W ramach cotygodniowych spotkań młodzież i dzieci przygotowują spektakl oparty o książkę „Mały książę”. Na zajęciach młodzi aktorzy uczą się jak przygotować występ teatralny, pracują nad dykcją, ruchem scenicznym, ale także opracowują charakteryzację i mają wspaniałą lekcję pracy w grupie. Zajęcia będą kontynuowane także w sierpniu 2016 i zakończą się premierą „Małego Księcia”.

Poza zajęciami artystycznymi, w Filii Bibliotecznej, odbył się turniej gier planszowych oraz role play games cieszący się dużą popularnością. W grze „Uga buga” uczestnicy wcielili się w dzikie plemię polujące na mamuty. Były też bardziej tradycyjne gry – jak „Chińczyk” i puzzle dla najmłodszych.

Dla chętnych małych poliglotów gąsawska biblioteka zorganizowała zajęcia językowe. Było czytanie i oglądanie baśni po angielsku, quizy z nagrodami, śpiewanie angielskich piosenek…       

W sierpniu 2016 odbywają się kolejne warsztaty, na które serdecznie zapraszamy. Ich plan dostępny jest na stronie WWW, wiejskich tablicach ogłoszeń i oczywiście w bibliotece !

Oferowane spotkania pozwalają nie tylko miło i ciekawie spędzić czas, ale również pobudzić wyobraźnię i fantazję dzieci.

AK


czytaj dalej...

Z wizytą u starożytnych Greków_zajęcia kulturowe

27.07.2016

 

27 lipca 2016 r. Gmina Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu zaprosiła dzieci na zajęcia kulturowe, pt. „Z wizytą u starożytnych Greków”. Grecka kultura, sztuka, mitologia, filozofia, nauka wywarły na nas – Europejczyków – ogromny wpływ, dlatego też chcieliśmy opowiedzieć  najmłodszym o tym pięknym, starożytnym kraju.           

Relacja ze spotkania w zakładce Wydarzenia 2016.
Zapraszamy!


czytaj dalej...

Zabawy z dreszczykiem

22.07.2016

Duchy stwory i potwory czyli zabawy z dreszczykiem to kolejne zajęcia, które odbyły się w Bibliotece gminnej w Jastrzębiu. 21 lipca 2016 r. dzieci odwiedziły Bibliotekę przebrane za straszne monstra. W czasie zajęć dowiedziały się skąd się wzięły wampiry, wilkołaki, mumie i inne potwory. Poznały również rodzime duchy i upiory charakterystyczne dla polskiego folkloru i sztuki. Śmiechu i zabawy  było co nie miara. Podczas spotkania dzieci przebierały wybraną osobę za wampira, czarownicę, białą damę i egipską mumię. Uczyły się latać na miotle Baby Jagi,  w wielkim kotle tworzyły magiczne mikstury i eliksiry. Wzięły także udział w turnieju picia krwi oraz przeszły kurs wiedźmiego chichotu.

 

Zobacz zdjęcia ze spotkania w zakładce Wydarzenia 2016.
Zapraszamy!


czytaj dalej...

Hece w Bibliotece_Biblioteka zaprasza!

14.07.2016

 

Gminna Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu prowadzi cykl wakacyjnych zajęć dla najmłodszych pn. „Hece w Bibliotece”.  6 lipca odbyło się pierwsze spotkanie – plenerowe warsztaty malarskie „W kraju Nibylandii”. Dzieci za pomocą kredy tworzyły piękne chodnikowe malunki. Pomysłów nie brakowało! Po powrocie do Biblioteki wszyscy wzięli udział w urodzinach jednej z uczestniczek. Był torcik, życzenia, prezenty i obowiązkowe „sto lat” dla solenizantki. Podczas kolejnego spotkania „W starym kinie” dowiedziały się natomiast, że przedwojenny film też może być piękny.

Kolejne, tym razem zajęcia historyczne, odbędą się już 18 lipca. Podczas tego spotkania dzieci poznają legendy związane z początkiem państwa polskiego. 21 lipca zapraszamy zaś na zabawy z dreszczykiem, pt.  „Duchy stwory i potwory”, a 27 lipca na zajęcia kulturowe „Z wizytą u starożytnych Greków”.
Wszystkie zajęcia o godz. 11. ZAPRASZAMY!

 

Galeria zdjęć z poszczególnych spotkań wakacyjnych dostępna
w zakładce Wydarzenia 2016


czytaj dalej...