Ferie tuż tuż! Biblioteka zaprasza!

03.02.2017

 

 

FILIA BIBLIOTECZNA
W WOLI LIPIENIECKIEJ DUŻEJ

 

 

FILIA BIBLIOTECZNA
W GĄSAWACH RZĄDOWYCH

 

 

ZAJĘCIA WE WSZYSTKICH BIBLIOTEKACH ODBYWAĆ SIĘ BĘDĄ O GODZ. 11

 

CHĘTNYCH PROSIMY O WCZEŚNIEJSZY KONTAKT
Z BIBLIOTEKĄ!

NIEZBĘDNA JEST ZGODA RODZICA/OPIEKUNA NA UDZIAŁ
W ZAJĘCIACH /ZGODY DO POBRANIA W BIBLIOTECE/.

 

23 LUTEGO - WYJAZD DO TEATRU NA SPEKTAKL
"TAJEMNICZY OGRÓD".
ZAPISY PROWADZI BIBLIOTEKA W JASTRZĘBIU.
LICZBA MIEJSC OGRANICZONA!

 

 

ZAPRASZAMY!


czytaj dalej...

Biblioteka w Grójcu zaprasza!

03.02.2017

XXXVII Ogólnopolski Konkurs Poetycki
„O Laur Jabłoni ‘2017”

 1. Organizatorem konkursu jest Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Wacława Skarbimira Laskowskiego w Grójcu.
 2. Konkurs jest skierowany do autorów nie zrzeszonych w Związku Literatów Polskich ani Stowarzyszeniu Pisarzy Polskich. Celem konkursu jest inspirowanie do aktywności twórczej, promowanie talentów literackich, popularyzacja amatorskiej twórczości poetyckiej.
 3. Warunkiem uczestnictwa jest nadesłanie zestawu trzech do pięciu utworów poetyckich. Zestawy powinny być przesłane w trzech koniecznie skompletowanych egzemplarzach. Utwory nie mogą być wcześniej publikowane ani nagradzane w innych konkursach.
 4. Tematyka i forma utworów jest dowolna. Organizatorzy pragną jednak promować twórczość tematycznie związaną z Ziemią Grójecką. Za najlepszy cały zestaw wierszy o tematyce grójeckiej autor otrzyma finansową nagrodę specjalną w wysokości 450 złotych.
 5. Prace konkursowe winny być opatrzone godłem słownym (pseudonimem), a do nich dołączona koperta z tym samym godłem, zawierająca kartkę z danymi autora (imię i nazwisko, dokładny adres, telefon kontaktowy, e-mail).
 6. Jury powołane przez organizatora oceni nadesłane utwory oraz przyzna nagrody i wyróżnienia. Laureaci konkursu otrzymają nagrody finansowe o łącznej wartości  nie mniejszej niż 2500 złotych (poza nagrodą specjalną). Gratyfikacje finansowe zostaną przelane na rachunek bankowy autorów.
 7. Lista zwycięzców zostanie zamieszczona na stronie www.bibliotekagrojec.pl do dnia 30 czerwca 2017 roku. Wyniki konkursu zostaną również ogłoszone  w mediach lokalnych oraz na stronie Urzędu Gminy i Miasta Grójec.
 8. Prace konkursowe należy przesłać do dnia 19 maja 2017 roku (decyduje data stempla pocztowego) na adres: Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna  w Grójcu 05-600 Grójec al. Niepodległości 20, z dopiskiem „O Laur Jabłoni ‘2017” lub dostarczyć do siedziby organizatora.
 9. Zapytania dotyczące konkursu należy kierować na adres:
   czytelnia@bibliotekagrojec.pl osoba do kontaktu: Bogumiła Krawczak, tel. 48 6643371 wew. 16, w godz. 10.00 – 16.00.
 10. Organizatorzy nie zwracają nadesłanych tekstów zastrzegając sobie prawo do publikowania i cytowania w mediach nagrodzonych i wyróżnionych wierszy bez dodatkowej zgody autorów i bez honorarium autorskiego.

  Materiał zamieszczono na prośbę MGBP w Grójcu.
   

 


czytaj dalej...

„Misiowe” święto w Gąsawach Rządowych

13.12.2016

Kto nie lubi pluszowych misiów? Ciężko chyba taką osobą znaleźć…. Fani misiów (i same misie) mają swoje święto. Obchodzone wprawdzie od niedawna (bo od 2002 roku), ale za to o światowym zasięgu! 25 listopada jest Światowym Dniem Pluszowego Misia. W gąsawskiej bibliotece też świętowaliśmy z tej okazji.  

Przez cały dzień czytelnicy do każdej wypożyczonej książki otrzymywali słodkiego misia. Inną atrakcją dla najmłodszych były zajęcia zorganizowane przez personel biblioteki.  Uczestnicy poznali historię święta i nauczyli się „misiowej” piosenki. Nie zabrakło oczywiści akcentów czytelniczych.

Wszystkie dzieciaki miały za zadanie odnaleźć w bibliotecznych zbiorach książkę dotyczącą misiów, ich przygód etc.  Kolejno  mali czytelnicy wybierali i głośno czytali fragmenty książek w towarzystwie pluszaków. Odbył się też plebiscyt na najciekawszą historię o misiach.  Po duchowych uciechach, dzieci otrzymały „małe Co nieco” – urodzinowy tort misa. Niektórzy wcale nie mieli ochoty wychodzić z biblioteki…

 

Bardzo dziękujemy wolontariuszom, którzy pomagali przy organizacji wydarzenia oraz Pani Kopyckiej za przygotowanie tortowej uczty.

AK  


czytaj dalej...

Babcia Grunia z wizytą w Jastrzębiu...

24.11.2016

23 listopada 2016 r. na zaproszenie Biblioteki gminnej w Jastrzębiu oraz Stowarzyszenia Rozwój i Promocja Gminy Jastrząb z wizytą do Jastrzębia przyjechała  Babcia Grunia. Nie była to, jak się wszyscy spodziewali, stateczna pani z laską –– ale młoda, utalentowana autorka książek dla dzieci i  ilustratorka Edyta Zarębska. Pisarka przyjechała wraz z mężem  Robertem - muzykiem i kompozytorem. W spotkaniu z pisarką wzięli udział uczniowie klas I – III Publicznej Szkoły Podstawowej w Jastrzębiu.

 

Edyta Zarębska jest pisarką literatury dla dzieci. Zadebiutowała książką „Opowieści babci Gruni”, którą również z ilustrowała. W 2007 roku zdobyła wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie im. Astrid Lindgren za książkę dla dzieci i młodzieży zorganizowanym przez Fundację ABC XXI CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM .

 

Relacja ze spotkania oraz galeria zdjęć dostępne w zakładce WYDARZENIA 2016.
ZAPRASZAMY!


czytaj dalej...

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Seniora

07.11.2016

    

     5 listopada, Gminna Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu wraz ze Stowarzyszeniem Rozwój i Promocja Gminy Jastrząb zorganizowała spotkanie z okazji Ogólnopolskiego Dnia Seniora. Z tej okazji zaproszono Policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Szydłowcu, którzy przeprowadzili prelekcję na temat „Bezpieczny senior, czyli co zrobić żeby nie dać się oszukać”! Dzielnicowi podawali konkretne przykłady oszustw, na które najczęściej „łapią się” osoby starsze ale nie tylko one. Opisywali metody oszustw na tzw. wnuczka, urzędnika, hydraulika itp. Wszystko po to, by seniorzy poznali ten sposób działania i nie dali się oszukać przestępcom.        
W dalszej części spotkania, najstarszym czytelnikom biblioteki wręczono upominki książkowe. Następnie przy małym poczęstunku, wspominano dawne dzieje oglądając przyniesione przez seniorów stare fotografie z Jastrzębia i okolic oraz opowiadano ciekawe wydarzenia z życia. Niespodzianką zaś był występ najmłodszych dziewczynek, czytelniczek Biblioteki, które recytowały seniorom wierszyki oraz wspólnie odśpiewały piosenkę, pt. „Tych lat nie odda nikt”. Całość uroczystości uświetnił natomiast występ Angeliki Kalugi, młodej, utalentowanej wokalistki z gminy Jastrząb, laureatki Muzycznej Sceny Zamek dla Każdego 2015 oraz wielu innych nagród i wyróżnień.        
    Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania spotkania, seniorom zaś jeszcze raz składamy najserdeczniejsze życzenia: dużo zdrowia, pogody ducha, uśmiechu na twarzy oraz satysfakcji z przeżytych lat. Niech każdy dzień dostarcza Państwu wielu radości, a zdobyte doświadczenie i życiowa mądrość służą innym.

 

Galeria zdjęć dostępna w zakładce Wydarzenia 2016
Zapraszamy!

 


czytaj dalej...

Z wizytą w Bibliotece gminnej...

11.10.2016

W październiku, Gminną Bibliotekę Publiczną w Jastrzębiu odwiedzili uczniowie klas I jastrzębskiego Gimnazjum. W spotkaniu, które kultywowane jest już od kilku lat, wzięło udział ponad 50  osób. Na początku uczestnicy zapoznali się z regulaminem wypożyczalni, poznali prawa i obowiązki czytelnika oraz obejrzeli prezentację multimedialną z bogatej działalności biblioteki. Młodzież dowiedziała się, że biblioteka gminna to nie tylko wypożyczalnia książek, to instytucja kultury, która poprzez organizację przeróżnych wydarzeń kulturalnych i różnorodnych form pracy z czytelnikiem zaspokaja potrzeby oświatowe i informacyjne wszystkich mieszkańców gminy Jastrząb.
  Spotkanie biblioteczne przebiegało w miłej i przyjaznej atmosferze, na zakończenie wszyscy stanęli do pamiątkowej fotografii.

 


czytaj dalej...

Narodowe czytanie w jastrzębskiej bibliotece!

07.09.2016

Gminna Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu wzięła udział w akcji Narodowe Czytanie 2016, która została zainicjowana w 2012 r. przez ówczesnego prezydenta p. Bronisława Komorowskiego.

  Do wspólnego czytanie „Quo Vadis” H. Sienkiewicza  zaproszeni zostali: Wójt Gminy Jastrząb – pan Andrzej Bracha, pani Wanda Grabowska oraz uczniowie jastrzębskiego Gimnazjum wraz z opiekunami. Po wysłuchaniu listu Prezydenta RP, który został odczytany przez Wójta Gminy Jastrząb oraz obejrzeniu prezentacji multimedialnej o Henryku Sienkiewiczu przystąpiono do wspólnego czytania. Młodzież gimnazjalna wraz z panią Wandą Grabowską odczytali z podziałem na role fragment powieści, część VI „Winicjusz
i Ligia – odcienie miłości”.
Nie zabrakło również elementów zabawy. Po wspólnym czytaniu uczniowie wybrali ze swojego grona dwóch przedstawicieli, których przy pomocy otrzymanych rekwizytów starali się ucharakteryzować na podobieństwo Ligii i Winicjusza. Zabawa była wyśmienita. Na zakończenie wszyscy otrzymali  pamiątkowy stempel  pieczęci przysłanej specjalnie na tę okazję z kancelarii Prezydenta oraz stanęli do pamiątkowego zdjęcia.
     Akcja narodowego czytania ma za zadanie promować kulturę żywego słowa i wzmacniać pozycję języka polskiego na arenie międzynarodowej. Spotkanie z gimnazjalistami było świetną okazją do pogłębienia wiedzy o cudownej powieści o miłości, /Quo vadis H. Sienkiewicza/,  upadającym imperium i sile wiary, która potrafi przenosić góry.

Więcej zdjęć w zakładce Wydarzenia 2016. Zapraszamy!


czytaj dalej...

„Mały Książę” na koniec wakacji

07.09.2016

W Filii Bibliotecznej w Gąsawach Rządowych (gm. Jastrząb) wakacje dobiegły końca. Choć lato, to czas odpoczynku i błogiego lenistwa, to dla wielu Czytelników odpoczynek przyjął aktywną formę – uczestniczyli oni w zajęciach zorganizowanych przez bibliotekę.

1 września mieliśmy okazję obejrzeć efekty wakacyjnych warsztatów teatralnych prowadzonych w gąsawskiej bibliotece. Grupa dzieci i młodzieży podczas cotygodniowych wakacyjnych  spotkań przygotowała  przedstawienie oparte na motywach „Małego Księcia” A. Saint-Exupery.

Wystawiona sztuka  to opowieść dla młodszych i starszych. Na scenie główny bohater – Mały Książę – w trakcie międzyplanetarnych podróży dyskutuje z napotkanymi osobami o przyjaźni, nawiązywaniu relacji, samotności, o tym co w życiu magiczne i najważniejsze.

W przedstawieniu wystąpili utalentowani młodzi Gąsawianie: Zuzanna Gromek (jako Mały Książę), Angelika Rogala (jako Róża), Patryk Goliński (jako Król i Bankier), Martyna Gromek (jako Próżny), Aleksandra Motyka (jako Pilot), Aleksandra Gromek (jako Żmija), Maja i Nikola Stopa (jako Różyczki) oraz Alicja Nowak (w roli Lisa i Pijaka). 

Na widowisko przybyli mieszkańcy Gąsaw Rządowych, rodzice, przyjaciele młodych aktorów oraz sympatycy biblioteki.

Galeria zdjęć w zakładce Wydarzenia 2016 !


czytaj dalej...